Dondurmanın Tarihsel Gelişimi

 

            Dondurma; süt ve süt ürünleri, tatlandırıcı maddeler, stabilizatörler, emülgatörler, içilebilir nitelikteki su, renk, aroma ve çeşni maddelerinden oluşan karışımın dondurucu denilen özel düzenlerde işlenmesiyle elde edilen kompleks bir ürün olarak tanımlanabilir.

Dünyanın en sevilen tatlarından olan dondurma, geçmişte buza eklenen şarap, ezilmiş meyveler, bal, şerbet gibi katkı maddeleri ile mevsimlik keyif veren bir gıda olarak kullanılırken bugün pek çok değişik aroma ve bisküvi, çeşitli hamur tatlıları gibi katkı maddesine sahip çeşitli gıda maddeleriyle birleştirilebilen, sorbe, çubuk, külah halinde tüketilen endüstriyel bir gıda haline gelmiştir. Türk Standartları Enstitüsü’ ne göre ise dondurma, krema ve diğer süt ürünleri, içilebilir su, yumurta, sakaroz ile çeşni maddeleri ve katkı maddelerinin belirli oranda karıştırılması ve pastörize edilmesinden sonra tekniğine uygun olarak hazırlanan bir ürün olarak tanımlanmaktadır.

Dondurmanın ilk olarak nerede ortaya çıktığı bilinmemektedir. Bazı kaynaklarda dondurmanın 16. yüzyılın başlarında İtalya’ da keşfedildiği belirtilmektedir. Yine bazı kaynaklara göre dondurma ilk defa buzun keşfinden sonra İngiltere’ de yapılmıştır. Ülkemizde ise ilk dondurma üretimi 1900 yılında İstanbul ve Kahramanmaraş’ ta yapılmıştır. Günümüzde ise dondurma sektörü, hammaddenin bol, ucuz ve çeşitli olması nedeniyle hızla büyümektedir. Ayrıca vitamin ve mineraller yönünden zengin olması ve süt ürünlerini seven insanların dondurmaya aşırı ilgi göstermesi bu sektörün gelişmesine katkı sağlamıştır.

Buzla çeşitli meyve veya tatlıları karıştırarak bir lezzet yaratan anlayış günümüzde gelişen teknoloji ile tatlı endüstrisinin zirvesine doğru yol almaktadır. Teknoloji ilerledikçe ürün yelpazesi genişlemektedir. Son dönemlerde yumuşak tip dondurmadan, akla gelmeyecek tropik meyvelilere ya da hamur tatlı dondurmadan, kızartılmış dondurmaya kadar bir çok tip dondurma tüketicinin beğenisine sunulmaktadır. Üretim ve tüketimdeki artışın  en önemli etkenlerinden biri dondurmanın serinlemek amacı ile tüketilen yazlık bir tatlı olmaktan çıkarak ilkbahar ve sonbahar hatta kışın bile tüketilmeye başlanmasıdır. Ayrıca gerek marketlerde gerekse evlerdeki derin dondurucularda uzun süre saklanabilmesi ve istenildiğinde tüketime sunulabilmesi de bir diğer etkendir.

Back to top